Akademia Przedsiębiorczości Marco

Nasze przedszkole uczestniczy w programie edukacyjnym dotyczącym przedsiębiorczości. Uzasadnieniem podjęcia w pracy z dziećmi tej tematyki, jest otaczająca nas rzeczywistość. Im wcześniej dzieci poznają świat finansów, tym lepiej będą w nim funkcjonowały. Program ,,Akademia Przedsiębiorczości Marco” wprowadzając małe dzieci w świat ekonomii uczy dbałości o gospodarkę naszego kraju i przyszłość kolejnych pokoleń. Program składa się z trzech etapów. Pierwszy  – ekonomiczny , drugi – świat wartości takich, jak: rzetelność, uczciwość, współpraca, pomysłowość, trzeci – realizacja własnej inicjatywy.  Program jest dostosowany do programu wychowania przedszkolnego i z pewnością uatrakcyjni zajęcia dzieci. Tak trudny temat połączono z atrakcyjną dla dzieci formą, gdzie głównym bohaterem jest sympatyczny chłopiec o imieniu Marco, z którym dzieci odkrywają tajemnice finansów.

Podsumowanie I etapu programu.

Przedszkolaki z 5 grup integracyjnych naszego przedszkola, tj. ,,Sówki”, ,,Kwiatuszki”, ,,Rybki”, ,,Motylki” i ,,Słoneczka” wzięły udział w inauguracji programu Akademia Przedsiębiorczości Marco, gdzie dzieci poznały głównego bohatera programu – Marco. Podczas tego spotkania przedszkolaki dowiedziały się kim jest Marco, czym zajmują się jego rodzice, do czego służą pieniądze, co można za nie kupić i w jaki sposób je oszczędzać, co to jest skarbonka i na co można przeznaczyć zaoszczędzone w niej pieniądze. A wszystko to za sprawą listu, jaki dzieci otrzymały od nowego kolegi Marco. Chłopiec podpowiedział przedszkolakom, że zbiera pieniądze do swojej skarbonki i nie tylko na swoje potrzeby, ale także żeby uszczęśliwić innych. Oprócz tego dzieci dowiedziały się, że walutą w naszym kraju jest Polski Złoty oraz poznały nominały banknotów i monet.  Marco zachęcił wszystkie dzieci to tego, aby również oszczędzały pieniążki, więc w naszych salach pojawiły się symboliczne skarbonki, do których dzieci mogą wrzucać grosiki. Cel jest szczytny, ponieważ na zakończenie podróży po świecie pieniędzy, dzieci zakupią produkty potrzebne do wykonania prezentów dla innych – tutaj każda z grup wykaże się własną inicjatywą. Przedszkolaki miały okazję poznać różne rodzaje sklepów, dowiedziały się gdzie i co można kupić. Podczas wycieczki do sklepu miały okazję przyjrzeć się, w jaki sposób robi się zakupy i co jest potrzebne żeby w ogóle je zrobić. Dzieci poznały wartość pieniędzy. Poprzez zabawę w sklep, mając do dyspozycji pewną ilość zabawkowych pieniędzy dowiedziały się, że są one ograniczone i żeby zrobić zakupy należy je najpierw zaplanować.

Nasi podopieczni dowiedzieli się także, że pieniądze nie biorą się znikąd. Każda z nauczycielek przeprowadziła zajęcia na temat zawodów, jakie wykonują ludzie. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się po co rodzice chodzą do pracy oraz jakie zawody wykonują. Dzieci dowiedziały się, że każdy kto pracuje otrzymuje pieniądze za swoją pracę. W tym też celu każda z grup wybrała się na wycieczkę do wybranego zakładu pracy, przedszkolaki poznały ciekawe zawody i usłyszały od ludzi w nich pracujących, że za swoją pracę dostają wynagrodzenie. Nasze przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się pracy fotografa, aktora, dentysty, sprzedawcy.

Wykorzystując naturalną ciekawość dzieci i proponując im miłą zabawę zachęciłyśmy naszych podopiecznych do aktywności wykorzystując treści z różnych dziedzin, realizując edukację finansową, językową, matematyczną, plastyczną oraz muzyczno – ruchową.